Hogyan fogyhatunk, és miként maradhatunk kiegyensúlyozottak a zabpehellyel

Dietetikusként megtanultam, hogy a zabpehely, a zabkorpa és a zabliszt fogyasztása felnőtteknek és gyermekeknek is egyaránt fontos, ezért, amikor gyermekeim még csecsemők voltak, felosztottam a gabonaféléket a hét napjai között: minden napra más-más gabonából készült kását készítettem nekik. A kölest, az árpát, a rozst, a zabot, a hajdinát vízzel és anyatej majd később tápszer hozzáadásával, minimális nádcukorral készítettem el nekik. Talán ennek köszönhetően, vagy azért mert tőlünk is ezt látják, a mai napig nem utasítják el, ha ezekből a gabonafélékből készítek neki reggelit vagy vacsorát.

Hogy használjuk okosan a zabpelyhet?amarant_szeptember18
A zabpehely felhasználását tekintve nagyon sokrétű, levesek, főzelékek, szószok sűrítéséhez is használhatjuk, de kiváló panírozáshoz is, ugyanis a húsok sokkal zaftosabbak maradnak tőle. De készíthetünk belőle különböző sós agy édes sütiket, zabkását, a zabpehelyliszt segítségével pedig kitűnő pudingokat keverhetünk otthon házilag.

Diétázók és fogyókúrázók egyik legkedveltebb reggelije, persze nem véletlenül. Legegyszerűbb, ha tejben megfőzzük, fahéjjal és eritritrittel ízesítjük. De egy pohár joghurtba is keverhetjük, és egy teáskanálnyi természetes édesítővel készült lekvárral bolondíthatjuk meg. Fogyasztás után azonban mindenképpen ajánlatos legalább fél liter folyadékot elfogyasztani; zöldteát, szénsavmentes ásványvizet, friss gyümölcs vagy zöldséglevet.

Miért ilyen közkedvelt élelmiszer a zabpehely?
Annak, hogy a zabpehely közkedvelté vált, számos oka van. Ezek közül a legfontosabb, hogy glikémiás indexe alacsony: ez azt jelenti, hogy a felszívódása lassan történik, ezért nem emeli meg jelentősen a vércukorszintet, a jóllakottság érzete viszont tovább tart, mint egy gyorsan felszívódó szénhidrát tartalmú étel elfogyasztása esetén. Vízoldékony élelmirost tartalmának (Béta glükan) köszönhetően megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztást követően megköti a vizet és ez által az emésztést serkenti.

Mindezek mellett, koleszterincsökkentő hatással bír, fogyasztása csökkentheti a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét. Ehhez már az is elegendő, ha napi fél csésze zabpelyhet fogyasztunk. Ekkor máris elmondhatjuk, hogy ma is tettünk valamit testünk védelméért. A szervezetünk savasodását is képes megkötni, ugyanis természetes lúgosító hatású élelmiszer, amely még a bőrpanaszokat vagy éppen a hajhullást is segíthet megszüntethetni. .Továbbá gyulladás gátló anyagokat tartalmaz, nyugtatja a gyomrot és a beleket, ha zabnyáklevest készítünk belőle.

Gazdag B- és E-vitaminban, valamint vas, kálium, kalcium, foszfor és magnézium is található benne, nagy fehérjetartalmáról már nem is beszélve.

Fogyasztását minden korosztály számára ajánlom, kisgyerekeknek, kismamáknak, sportolóknak, időseknek egyaránt.

Konyári Adrienn
táplálkozás szakértő

Ha kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban, keress bennünket a Mag, amit akartok Facebook oldalán.