Miért érdemes amarántot csemegézni?

mezzelA hetvenes évek közepén az Egyesült Államokban kezdődtek meg az amarántot megcélzó kutatások, és ez idő tájt alapították meg a termesztést koordináló amaránt centrumot is.

Innentől kezdve pedig egyre többen kezdtek érdeklődni az aranyló magok iránt. Az amarántot a mag beltartalmi értékei miatt beépítették az űrhajósok étrendjébe is.

Nem kérdés, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz szervezetünknek vitaminokra, különféle ásványi anyagokra és nyomelemekre van szüksége.

Lássuk, mit tartalmaz az amaránt:

  • a szénhidrátok anyagcseréjében fontos szerepet játszó B1-vitamint,
  • a zsírok, a fehérjék és a szénhidrátok lebontásához szükséges B2-vitamint,
  • a sejtek energiaháztartásához lényeges B3-vitamint,
  • az öregedési folyamatokat gátló E-vitamint,
  • az immunrendszer megfelelő működéséhez elengedhetetlen C-vitamint, bár a benne található mennyiség élettanilag nem jelentős,
  • a szív- és érrendszer egészségéhez fontos telítetlen zsírsavakat,
  • és a fehérjét felépítő egyik aminosavat, a lizint, amelyből – a legújabb kutatások szerint – az amarántban nagyon sok található

 

Kalcium: csontjaink és fogaink egészségéhez elengedhetetlen, fontos a szerepe az idegrendszer működésében, segíti az izmok összehúzódását

Magnézium: részt vesz a szervezet anyagcsere folyamataiban, hozzájárul a csontok és a fogak egészségéhez, fontos a szerepe a szív- és érrendszer működésében.

Vas: a vér hemoglobinjának egyik alkotóeleme, a sejtekhez való oxigénszállításban segít, fokozza a szervezet ellenállóképességét.

Kálium: fontos a szerepe a sejtek megfelelő működésében, szükséges a vércukorszint szabályozásához.

Cink: elengedhetetlen az enzimek működéséhez, részt vesz a vércukorszint szabályozásában, fontos szerepet játszik az anyagcsere-folyamatokban.

Mangán: az enzimek felépítéséhez és működéséhez lényeges, fontos a szerepe az anyagcsere-folyamatokban, segít a vércukorszint szabályozásában.

Réz: segíthet a koleszterinszint és a csontritkulás kockázatának csökkentésében, közreműködik a proteinek működésében.